Turecko – Alanya – Avsallar

Autor: Andrej Klepáč | 9.3.2014 o 15:10 | Karma článku: 6,36 | Prečítané:  1244x

Začiatkom minulého roku sme spolu s manželkou začali uvažovať o využití možnosti "first moment dovolenky". Po rôznych debatách s priateľmi a so známymi sme sa rozhodli pre Turecko. Po výbere krajiny prichádzalo na rad najdôležitejšie rozhodnutie - výber destinácie a vhodného hotela. Termín sme mali vybratý už dávnejšie na prelome augusta a septembra. Kvôli klimatickým podmienkam na Tureckej riviére sa toto rozhodnutie ukázalo v konečnom dôsledku ako veľmi správne.  

Výber destinácie a hotela som nechal na manželku, ja som sa zhostil len úlohy tichého poradcu. Po troch dňoch blúdenia po internete, čítania všakovakých možných aj nemožných recenzií, nakoniec padlo spoločné rodinné rozhodnutie - Alanya - Avsallar - hotel Lonicera World. Známe stredisko, ktoré sme si vybrali, sa nachádza na pobreží Stredozemného mora, približne 120 km od letiska v Antalyi, na východe Tureckej riviéry. Krásnu panorámu letoviska neodmysliteľne dotvára pohorie Taurus. Keďže sme využili služby "first moment", tak prvú ½ z ceny dovolenky sme zaplatili už vo februári. Od tohto momentu nám zostávalo už len odpočítavať dni do vytúženej dovolenky.

Dočkali sme sa, prišiel vytúžený 27. august. V dostatočnom časovom predstihu sme sa vlakom presunuli na letisko do Bratislavy. Po poslednej dovolenke, keď nám let neustále presúvali, až sme nabrali meškanie viac ako 4 hodiny, tentokrát všetko prebehlo úplne hladko a náš Boeing 737 odštartoval presne podľa plánu na pravé poludnie. Po vyše 2 hodinovom lete sme bezpečne pristáli v Antalyi, kde nás už vítalo krásne, tropické leto. Čakal na nás ešte skoro 3 hodinový presun do nášho vytúženého cieľa. Čas nám príjemne ubehol aj vďaka ochotnej sprievodkyni CK, ktorá nás doslova zahltila informáciami o Turecku, o daných hoteloch, kam ľudia smerovali. Hotel, ktorý sme si vybrali, sa skladá až z 5 ubytovacích častí a aj vďaka recenziám sme mali dopredu vybraný blok, v ktorom chceme byť ubytovaní. Pre takéto prípady bolo dobré nechať v pase pripravený "bakšiš" pre recepčnú. Dostali sme presne ten ubytovací blok, ktorí sme si vybrali a na naše veľké prekvapenie sme spolu s pasmi dostali aj naspäť "bakšiš". Po dlhom cestovnom dni nám padlo náramne vhod osvieženie v mori a hotelovom bazéne, nasledovala výdatná večera a prvý priamy kontakt s obrovským hotelovým komplexom. Smäd sme zaliali prvými miešanými tureckými drinkami, popritom sme zažili prvý hotelový animačný program.

Naše nasledujúce dovolenkové dni sa na seba náramne podobali, ale absolútne nám to spolu s manželkou nevadilo, lebo obaja uprednostňujeme pred návštevami kultúrnych pamiatok oddych na pláži. Tak sme si plnými dúškami užívali rozpálené turecké slnko na pláži, pri bazéne, ochutnali sme rôznorodosť pestrej hotelovej stravy a večere sme trávili prechádzkami po okolí a neodmysliteľnú spoločnosť nám robili miestne mixované nápoje. Denný dovolenkový stereotyp sme narušili presne na naše prvé výročie svadby fakultatívnym výletom do Zeleného kaňonu, ktorý leží na rieke Manavgat, pramení v pohorí Taurus a vlieva sa do Stredozemného mora. Zelený kaňon je umelo vytvorená priehrada (200 m nm), v súčasnosti je piatou najväčšou v Turecku. Predpoludním sme si užívali plavbu malým kaňonom (2 km), nasledoval výdatný obed v miestnej reštaurácii v horách a popoludní sme absolvovali plavbu veľkým kaňonom (9 km). Počas týchto plavieb boli prestávky na kúpanie a tak sme si mohli užiť krásu čistej a priezračnej vody. Celý čas sme sa kochali nádherou tohto miesta, krásnou prírodou, podzemnými prameňmi a zažili sme aj pravú letnú búrku, v Zelenom kaňone po 120 dňoch.

Zostávajúce dni dovolenky sme sa opäť vrátili k sladkému leňošeniu, relaxu, dokonalej pohode. Jeden z večerov sme sa rozhodli stráviť nákupmi. Bolo to na pešo asi tak 4 km, kým sme sa dostali do úplného centra diania. V miestnej banke sme zamenili € za turecké líry a "boj" o ceny s miestnymi obchodníkmi sa mohol začať. Kabelky, mikiny, tričká, šľapky, suveníry, sladké maškrty atď. atď., s takýmto megamixom sme sa po troch hodinách vracali naspäť na hotel. Uťahaní, unavení, ruky od tašiek vyťahané ako orangutan, ale s pocitom "dobre vykonanej roboty". Vrelo každému odporúčam zažiť túto atmosféru miestneho nakupovania, zjednávania cien a v konečnom dôsledku sa tieto nákupy ukázali ako veľmi výhodné, či už po stránke cenovej, ale aj kvalitatívnej.

Čas plynie neskutočne rýchlo, na dovolenke snáď ešte 2x rýchlejšie, a tak pomaličky smerovala aj naša dovolenka do svojho konca. V úplnom závere sme ešte zažili pocity neistoty pri odbavovaní batožiny, nakoľko sme prekročili váhový limit až o 12 kg. Nakoniec to milá pani pri pulte zobrala s úsmevom a neboli sme ľahší o ďalšie €€€.

Domov sme si odnášali plné priehrštie krásnych, nezabudnuteľných zážitkov a Turecko ako dovolenkovú destináciu môžeme len a len odporučiť.

Dovidenie opäť niekedy znovu, Turecko.

letiskobratislava.jpg

povoz do Antalye

povoznadovolenku.jpg

hotel Lonicera World

loniceraworld.jpg

výhľad z balkóna

vyhladzbalkona.jpg

jedna z hotelových budov

hotel1.jpg

pláž v skorých ranných hodinách

plazrano.jpg

naša hotelová izbietka

hotelovaizbietka.jpg

pódium

hotelovepodium.jpg

hotelový bar - tu sme trávili kopec času :)

hotelovybar.jpg

pavilón D

hotelovykomplex.jpg

jeden z hotelových tobogánov

hotelovytobogan.jpg

pláž

plaz2.jpg

plaz1.jpg

plaz3.jpg

miestne mixované špeciality

hotelovedrinky.jpg

panoráma okolia

panorama.jpg

západ slnka

zapadslnka.jpg

A ešte zopár návratov z čarovného výletu v Zelenom Kaňone

 

pohľad z hora z priehrady

prvafotecka.jpg

1.jpg

plavba malým kaňonom

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

plavba veľkým kaňonom

6.jpg

7.jpg

dážď v Zelenom Kaňone po 120 dňoch :)

8.jpg

 

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?