Prestup Vladimíra Weissa ml. do Lekhwiya SC

Autor: Andrej Klepáč | 17.2.2014 o 19:11 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  994x

Najväčšiu a dosť nečakanú prestupovú bombu u nás túto zimu spôsobil "malý Vladko". Je tomu už zhruba mesiac, čo agentúry začali vydávať senzačné správy o jeho prestupe z Olympiakosu Pireus do katarského klubu Lekhwiya SC.

Ja sám som zostal z tejto informácie dosť zaskočený. Podľa dostupných informácií bolo zjavné, že Vladko nie je spokojný so svojim postavením v Olympiakose, že sa cíti málo vyťažovaný a chce hrávať viac. Samotný tréner Olympiakosu Michel deklaroval, že momentálne s Vladkom do základnej zostavy nepočíta.

Nevedel som nijako reálne zhodnotiť futbalovú úroveň katarskej najvyššej súťaže, vedel som o nej len to, že sem domáci šejkovia ťahajú hviezdy, ktoré už majú najlepšie futbalové roky za sebou, ale Katar je príjemným ekonomickým spestrením pred odchodom do futbalového dôchodku.  Po svojom prestupe sa stal "malý Vladko" piatim najlukratívnejším hráčom domácej ligy podľa trhovej hodnoty, pred ním skončili mená ako Nilmar, Kalu Uche, Lisandro Lopez, Lucho Gonzales. Aby som si urobil aspoň aký-taký obraz katarskej ligy, tak som si pozrel na internete jeden domáci zápas Lekhwie SC (samozrejme veľmi ťažko sa posudzuje úroveň súťaže z jedného videného zápasu, ale stále lepšie ako nič). Vladkov nový mančaft hráva na krásnom modernom štadióne Abdullah bin Khalifa Stadium s kapacitou 10.000 divákov, v spomenutom zápase bolo na štadióne prítomných cca 2000 duší. Domáci v celom zápase dominovali, zvíťazili nakoniec 3:0, keď posledný gól strelil "malý Vladko". Počas celého zápasu sa hralo v komornej atmosfére, tempo hry bolo dosť pomalé, taktická vyzretosť oboch mužstiev mala solídnu úroveň. Celkovo by som zápas prirovnal k priemernej európskej súťaži. Pre každého futbalistu je najdôležitejšie najmä to, aby pravidelne hrával, z lavičky alebo z tribúny je veľmi ťažké sa posúvať niekam dopredu, za vyššími cieľmi, do lepších klubov. Z tohto pohľadu sa javí prestup ako dobrý krok, ale z hľadiska ďalšieho futbalového napredovania je to veľký krok späť. Futbal v Katare zažíva čiastočný boom, ale potrvá ešte zopár rôčkov, kým sa tamojšia súťaž aspoň z časti priblíži ligám, v ktorých už Vladko pôsobil.

Vladimír Weiss ml. prešiel od roku 2009 postupne cez Manchester City, Glasgow Rangers, Espanyol Barcelona, Delfino Pescara, Olympiakos Pireus až do Lekhwiya SC, za cca päť rokov je toto už jeho šiesty klub. V každom z týchto klubov ukázal svoj nesporný talent, ale z dlhodobého hľadiska sa výraznejšie presadiť nedokázal. Prečo? Tak na túto otázku vie snáď najlepšie odpoveď len samotný Vladko.

Niet žiadnych pochýb, že v samotnom transfere zohrali najhlavnejšiu úlohu peniaze. Olympiakos zinkasoval z celého transferu 4 milióny eur za hráča, ktorý prišiel pred sezónou do klubu zadarmo ako voľný hráč. Samotný Vladko si v novom klube prilepší za sezónu o 2 milióny eur. Z oboch pohľadov bolo zrejme veľmi ťažké „odolať vôni petrodolárov". Tu sa natíska otázka - mal vôbec Vladko Weiss aj inú možnosť, ako za daných veľmi výhodných okolností pre obe strany nový kontrakt neprijať?

Nakoniec zostáva len veriť, že hlasy všetkých neprajníkov sa nenaplnia, že aj toto bude pre „malého Vladka" len ďalšia prechodná zastávka v jeho kariére a že nás ešte všetkých bude pozitívne prekvapovať.

p.s. podľa posledných dnešných informácií mieri do klubu Lekhwiya SC aj bývalý hráč Slovana Bratislava Filip Šebo.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?